Vysvetlíme si ako funguje programovací jazyk C, v čom sa líši od ostatných programovacích jazykov a aké má využitie. Obsahuje taktiež návod pre inštaláciu kompilátorov pre Windows a Mac.
Charakteristika
Programovací jazyk C je jednoznačne jedným z najpopulárnejších jazykov pre nízkoúrovňové programovanie počítačového softvéru. Má široké uplatnenie pre vývoj aplikácií s grafickým používateľským rozhraním, tvorbu hier, operačných systémov, programovanie logických obvodov alebo dokonca tvorbu iných programovacích jazykov vyššej úrovne (napríklad, štandardný interpreter programovacieho jazyku Python je naprogramovaný v C).
V skratke, C sa používa v situáciách keď potrebujeme mať nad nejakým softvérom čo najväčšiu kontrolu (na najnižšej úrovni) a s najvyššou výpočtovou rýchlosťou, s tým že kód zostane pre programátora ľahko čitateľný (napríklad v porovnaní s jazykom Assembly).
Kompilátor
Pre prácu s jazykom C je potrebné nainštalovať kompilátor. Neexistuje štandardný kompilátor ktorý jazyk C poskytuje, preto je potrebné stiahnuť kompilátor od tretej strany. Najčastejšie sa používajú kompilátory GCC a CLang (pre Linux a Mac OS) a MinGW-w64 (pre Windows)[1].
Kompilátor potom môžeme nastaviť v našom integrovanom vývojovom prostredí, napr. Visual Studio Code, a spúšťať aplikácie priamo tam.
Inštalácia MinGW-w64 (pre 64-bitový operačný systém Windows)
Stiahnite súbor x86_64-14.2.0-release-win32-seh-ucrt-rt_v12-rev0.7z (https://github.com/niXman/mingw-builds-binaries/releases)
Minimálny program
Pre overenie, či máme kompilátor správne načítaný môžeme použiť nasledujúci minimálny program:
int main () {
return 0;
}
Ak sa program úspešne skompiloval a spustil, v termináli nevidíme nič.