Toggle menu
Toggle preferences menu
Toggle personal menu
Neprihlásený/á
Your IP address will be publicly visible if you make any edits.
Verzia z 19:07, 18. apríl 2024, ktorú vytvoril SKevo (diskusia | príspevky)

Keď na svet prišla výpočtová technika, ľudia si uvedomili aký má obrovský potenciál. Už v tej dobe mali počítače oproti človeku značné výhody - umožňovali vykonávať príkazy veľmi rýchlo a presne, bez kompromisov a bez prestávok. Princíp fungovania výpočtovej techniky si vysvetlíme v oblasti "Inžinierstvo počítačových systémov". Oblasť "Programovanie" sa zaoberá analýzou a pochopením logického fungovania počítačového kódu, ako aj všeobecnými konceptami ktoré sú prítomné vo veľkej väčšine programovacích jazykov.

Pre lepšie pochopenie nebudeme ešte používať konkrétny programovací jazyk, ale jednotlivé postupy algoritmov a procedúr budeme zapisovať neformálnym programovacím pseudo-kódom, ktorý sa bude štruktúrou veľmi podobať na nejaký tradičný programovací jazyk (konkrétnymi programovacími jazykmi sa zaoberá oblasť "Programovacie jazyky").

Čo je programovanie?

Programovanie je činnosť, pri ktorej programátor (človek, ktorý programuje - to znamená, že píše počítačový zdrojový kód) vytvára postupy algoritmov (algoritmizuje), pričom tieto postupy sú zahrnuté v rámci jedného konkrétneho programu, ktorý vykonáva počítač za účelom vyriešenia nejakého problému.

Programátori sa snažia svoje postupy a programy neustále zdokonalovať a minimalizovať tak, aby došlo k čo najmenšej časovej náročnosti za použitia čo najmenšieho počtu systémových zdrojov (pamätová efektívnosť - aby program nekonzumoval priveľa pamäte RAM alebo nezaberal priveľa miesta na disku používateľa, a tak ďalej...). Kód, ktorý píšu by mal byť prehľadný a pochopiteľný pre ostatných programátorov (aj pre tých, ktorí tento kód vidia po prvý krát).