Toggle menu
Toggle preferences menu
Toggle personal menu
Neprihlásený/á
Your IP address will be publicly visible if you make any edits.
Bez shrnutí editace
Značky: manuálne vrátenie vrátené vizuálny editor
Bez shrnutí editace
Riadok 16: Riadok 16:
</div>
</div>


Internet je '''najrozsiahlejšou sieťou na svete''' – spája milióny menších sietí a umožňuje globálnu komunikáciu medzi elektronickými zariadeniami.{{Téma|Oblast=Kategória:Počítačové siete|Poradie=10}}
Internet je '''najrozsiahlejšou sieťou na svete''' – spája milióny menších sietí a umožňuje globálnu komunikáciu medzi elektronickými zariadeniami.{{Téma|Oblast=Kategória:Počítačové siete|Poradie=10}}{{PojemConfig
| nadradene_cislo = 1
}}{{PojemConfig
| nadradene_cislo = 1
}}
[[Kategória:Počítačové siete]]
[[Kategória:Počítačové siete]]

Verzia z 06:21, 6. máj 2025

História, Internet a všeobecná štruktúra Internetu, služby Internetu.


História počítačových sietí

V roku 1957 vypustil Sovietsky zväz do vesmíru satelit Sputnik 1. Bola to prvá umelá družica Zeme, ktorá odštartovala kozmickú éru ľudstva, a zároveň aj "vesmírne preteky" medzi USA a Sovietskym zväzom.

USA vedeli, že je potrebné vytvoriť decentralizovanú komunikačnú sieť ktorá umožňuje ovládať vojenské objekty na diaľku, aj v prípade ak by bola časť siete zničená. Jednou z najväčších výziev bolo zabezpečiť to, že správa sa vždy dostane k adresátovi čo najspoľahlivejšie – ak vypadne zo spojenia jedna podsieť, správa by sa nemala stratiť. U.S. Air Force poverili Paula Barana, aby vypracoval štúdiu na to, ako zabezpečiť spoľahlivú kontrolu nad jadrovými zbraňami aj v prípade, ak by časť siete bola zničená. Nakoniec výskumníci dospeli k záveru, že je potrebná sieť s takzvaným "prepínaním paketov".

Prvou funkčnou sieťou ktorá používala takéto prepínanie paketov (packet-switched network) bola ARPANET – predchodca dnešného Internetu. Prvý uzol tejto siete vznikol 30. septembra 1969, postupne bol doplnení o ďalšie uzly a siete.

Internet

S príchodom telekomunikačných zariadení do stále viac a viac domácností sa postupne začali klásť nároky aj na počítačové siete. Vznikla potreba viesť informácie na dlhšie vzdialenosti, aj naprieč niekoľkými kontinentmi.

Internet je najrozsiahlejšou sieťou na svete – spája milióny menších sietí a umožňuje globálnu komunikáciu medzi elektronickými zariadeniami.