Toggle menu
Toggle preferences menu
Toggle personal menu
Neprihlásený/á
Your IP address will be publicly visible if you make any edits.
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
(26 medziľahlých úprav od rovnakého používateľa nie je zobrazených.)
Riadok 1: Riadok 1:
Počítačové siete a internet, história počítačových sietí a internetu, všeobecná štruktúra internetu, služby počítačových sietí.
História, Internet a všeobecná štruktúra Internetu, základné informácie o počítačových sieťach.


{{Pojmová mapa}}
{{Pojmová mapa}}


== Počítačové siete a internet ==
== História počítačových sietí ==
Počítačová sieť predstavuje sústavu prepojených zariadení (napr. počítačov, serverov, smerovačov), ktoré medzi sebou komunikujú a umožňujú zdieľanie dát, zdrojov a služieb. Internet, ako najrozsiahlejšia sieť na svete, spája milióny menších sietí a umožňuje globálnu komunikáciu.
{{Pojem|obsah=Sputnik 1}}
V roku 1957 vypustil Sovietsky zväz do vesmíru satelit Sputnik 1. Bola to prvá umelá družica Zeme, ktorá odštartovala kozmickú éru ľudstva, a zároveň aj "vesmírne preteky" medzi USA a Sovietskym zväzom.
{{Pojem|obsah=počiatky decentralizovanej siete, prepínanie paketov}}
USA vedeli, že je potrebné vytvoriť decentralizovanú komunikačnú sieť ktorá umožňuje ovládať vojenské objekty na diaľku, aj v prípade ak by bola časť siete zničená (napríklad, v prípade jadrového útoku). Jednou z najväčších výziev bolo zabezpečiť to, že správa sa vždy dostane k adresátovi čo najspoľahlivejšie – ak vypadne zo spojenia jedna podsieť, správa by sa nemala stratiť a mala by byť doručená aj napriek tomu. U.S. Air Force poverili Paula Barana, aby vypracoval štúdiu na to, ako zabezpečiť spoľahlivú kontrolu nad jadrovými zbraňami aj v prípade, ak by časť siete bola zničená<ref>P. Švec, J. Reichel, P. Kuna; ''Princípy počítačových sietí'' (UKF, 2020)</ref>. Nakoniec výskumníci dospeli k záveru, že je potrebná sieť s takzvaným "prepínaním paketov".
{{Pojem|obsah=ARPANET}}
Prvou funkčnou sieťou ktorá používala takéto prepínanie paketov (''packet-switched network'') bola ARPANET – predchodca dnešného Internetu. Prvý uzol tejto siete vznikol 30. septembra 1969, postupne bol doplnení o ďalšie uzly a siete.


Základnou myšlienkou je efektívna komunikácia a distribúcia informácií, čo je kľúčové pre moderné aplikácie ako e-mail, webové prehliadanie, online streaming či cloud služby.
== Internet ==
S príchodom telekomunikačných zariadení do stále viac a viac domácností sa postupne začali klásť nároky aj na počítačové siete. Vznikla potreba viesť informácie na dlhšie vzdialenosti, aj naprieč niekoľkými kontinentmi. [[Súbor:U.S. Navy Builder 2nd Class Christopher Farmer, assigned to Dive Detachment Bravo, Underwater Construction Team 2, installs steel armor around a seafloor cable during Maintenance under 100 feet of water off 130814-N-ZZ999-001.jpg|alt=Vojak amerického námorníctva 2. triedy Christopher Farmer inštaluje oceľové pancierovanie okolo podmorského kábla, 30 metrov pod vodou|náhľad|463x463bod|Vojak amerického námorníctva 2. triedy Christopher Farmer inštaluje oceľové pancierovanie okolo podmorského kábla, 30 metrov pod vodou. Takéto káble sú dôležité pre správne fungovanie Internetu, zabezpečujú prenos údajov naprieč kontinentami.]]<div style="background: white; border-radius: 20px; display: inline-block;">[[Súbor:Internetová sieť.png|stred|bezrámu|394x394bod]]
</div>{{Pojem|obsah=Internet}}Internet je '''najrozsiahlejšou sieťou na svete''' – spája milióny menších sietí naprieč poskytovateľmi internetového pripojenia (''Internet Service Provider – ISP'') a umožňuje globálnu komunikáciu medzi elektronickými zariadeniami.{{Pojem|obsah=hostiteľ a aplikácia}}Tieto podsiete obsahujú ďalšie pripojené zariadenia, ktoré sa nazývajú '''hostitelia''' (''hosts''). Niektoré z týchto zariadení môžu poskytovať služby prostredníctvom '''aplikácií''', ktoré sa nachádzajú "na okraji siete" (''network edge'') – môže sa jednať napríklad o rôzne proxy služby, ochrany proti ''DoS (Denial-of-Service'') útokom, siete pre doručovanie obsahu (''CDN – Content-Delivery Network'') a podobne. Takéto služby poskytujú prevádzkovatelia internetového pripojenia, alebo veľké spoločnosti ako Amazon, Google, Cloudflare, a podobne. Ďalším príkladom aplikácií na Internete je v podstate akákoľvek internetová stránka (sledovanie videí, internetové vyhľadávače, a mnohé iné).{{Pojem|obsah=komunikačná linka}}Hostitelia medzi sebou komunikujú prostredníctvom '''dátových komunikačných liniek''' – sú to fyzické média, po ktorých putujú dáta (môžu to byť optické, medené a koaxiálne káble, rádiové veže, satelity...).{{Pojem|obsah=bandwidth (šírka pásma)}}Šírka pásma týchto médií sa v angličtine nazýva '''bandwidth''' – je to maximálna veľkosť dát, ktorú môže sieť zvládnuť preniesť v danom momente. Predstavme si napríklad, že bandwidth je ako diaľnica, po ktorej idú autá (dáta) – čím je diaľnica širšia (máme k dispozícií väčší bandwidth), tým viac áut po nej môže súčasne jazdiť. Šírka pásma sa bežne uvádza v kilobitoch, megabitoch alebo gigabitoch za sekundu.{{Pojem|obsah=rýchlosť siete}}'''Prenosová rýchlosť''' siete predstavuje to, ako rýchlo sa autá (dáta) po diaľnici (kábli) pohybujú. Táto rýchlosť je viac-menej definovaná fyzikálnymi zákonmi (to jest, prenos po optickom kábli je rýchlejší ako prenos pomocou rádiových vĺn). Vo všeobecnosti ale platí, že čím väčší máme bandwidth, tým je vyššia aj prenosová rýchlosť (pretože nám umožní v daný moment v sieti prenášať viacej dát súčasne, čo vlastne vytvára ilúziu akoby dáta putovali rýchlejšie).
<div style="display: flex; flex-direction: row; justify-items: space-between;">
[[Súbor:Coaxial cable cut.jpg|alt=Preseknutý koaxiálny kábel ktorý zobrazuje jeho vnútornú kompozíciu|náhľad|Koaxiálny kábel, ktorý sa používa pre prenos video signálov, napríklad v satelitných televíziách.|žiadny|249x249bod]]
[[Súbor:Optical fiber cable-01ASD.jpg|alt=Kábel s optickým vláknom, s pravítkom pre porovnanie mierky, preseknutý pre zobrazenie jeho vnútornej kompozície|náhľad|717x717pixelů|Kábel s optickým vláknom. Podobné káble sa používajú pre prenos dát pod zemou na dlhšie vzdialenosti.|žiadny]]
</div>{{Pojem|obsah=zariadenia pripojené k internetu}}V súčasnosti je k internetu pripojené prakticky skoro každé elektronické zariadenie. Samozrejmosťou sú notebooky a smartfóny, ale nesmieme zabudnúť ani na iné spotrebiče – práčky, smart-home zariadenia, elektronické kolobežky, autá, hlasový asistenti, bezpečnostné kamery...


== História počítačových sietí a internetu ==
== Počítačové siete ==
Vývoj počítačových sietí začal v 60. rokoch 20. storočia, keď boli realizované prvé experimentálne projekty, ako napríklad [https://sk.wikipedia.org/wiki/ARPANET ARPANET] (1969), financovaný americkou vládou na podporu výskumu a vývoja.
{{Pojem|obsah=počítačová sieť}}Poďme od začiatku. Počítačová sieť je '''akákoľvek skupina navzájom prepojených výpočtových zariadení''', ktoré medzi sebou môžu '''odosielať a prijímať údaje'''. Výpočtové zariadenia nie sú iba počítače – môžu to byť aj senzory (meteorologická stanica), tablety, smartfóny, televízie, inteligentné (automatizované) domácnosti a podobne...<ref>Khan Academy; ''Computers and the Internet'' (odporúčané; [https://www.khanacademy.org/computing/computers-and-internet/xcae6f4a7ff015e7d:the-internet/xcae6f4a7ff015e7d:connecting-networks/a/computer-networks-overview khanacademy.org])</ref>


S nástupom ARPANETu sa začali formovať základné komunikačné protokoly. Zavedenie protokolu [https://sk.wikipedia.org/wiki/Bal%C3%ADk_internetov%C3%BDch_protokolov TCP/IP] (1974) a jeho vývoj v 70. a 80. rokoch umožnilo prechod od uzavretých experimentálnych sietí k otvorenému a štandardizovanému prístupu, ktorý dnes tvorí základ moderného internetu.
=== Spôsoby prenosu dát ===
{{Pojem|obsah=prenos dát v sieti}}Všetky dáta zdieľané a používané výpočtovou technikou sú reprezentované binárne – pomocou logických jednotiek a núl (môžme ich chápať aj ako pravdivostné hodnoty: <code>true</code> alebo <code>false</code>). Celý [[Úvod do počítačových sietí#Internet|Internet]] je na najnižšej úrovni v podstate iba morom jednotiek a núl. V sieti sa snažíme aby bol tento prenos čo najrýchlejší a najlacnejší. Máme viacero možností z ktorých si môžeme vybrať:


V 90. rokoch, s rozvojom World Wide Web (WWW; 1989 – 1990) a ďalších aplikačných služieb, sa internet stal prístupným pre širokú verejnosť. Komercializácia a expanzia sietí viedli k jeho dnešnému globálnemu významu.
==== Krútená dvojlinka (''twisted pair'') vodič ====
Pevné linky pôvodne používali medené vodiče. Keďže pre ne už existovala architektúra, prvý [[Úvod do počítačových sietí#Internet|Internet]] použil túto technológiu znovu a zostala s nami až dodnes.{{Pojem|obsah=krútená dvojlinka}}Krútenú dvojlinku (anglicky "''twisted pair''") možno poznáme aj pod označením "Ethernet kábel". Je to väčšinou kábel, ktorý smeruje z routera do počítača. Napríklad, krútená dvojlinka CAT5, ktorá sa používa v počítačových sieťach, vyzerá nejako takto:
[[Súbor:Cat 5.jpg|alt=CAT5 kábel|stred|náhľad|461x461bod|CAT5 kábel.]]
Ak by sme kábel prerezali a pozreli sa dnu, uvideli by sme 4 páry skrútených medených drôtov (preto sa to nazýva "krútená dvojlinka"). Spolu teda obsahuje 8 medených drôtov, čo je dostatok pre prenos 1 bajtu (8 bitov).{{Pojem|obsah=chránená a nechránená krútená dvojlinka}}Z hľadiska vnútornej kompozície sa tieto káble delia ešte na 2 podkategórie<ref>Cables Plus USA; ''The Difference Between UTP, FTP, STP, and S/FTP Cabling''; (26 júna 2023; [https://store.cablesplususa.com/cabling-insider-blog/the-difference-between-utp-ftp-stp-and-sftp-cabling/ cablesplususa.com])</ref>:


== Všeobecná štruktúra internetu ==
* '''chránené''' (''shielded'') krútené dvojlinky – tienidlo poskytuje ochranu proti elektromagnetickému šumu, teplu a ostatným rušivým javom ktoré by mohli skresliť informáciu prenášanú vo vodiči. Keďže tienenie je vodivý kovový komponent, musí byť správne uzemnené. Neuzemnené tienenie môže indukovať napätie, ktoré degraduje vlastnosti kábla;
* '''nechránené''' (''unshielded'') krútené dvojlinky – neposkytujú ochranu pred nežiadúcimi vonkajšími vplyvmi;


=== Sieť sietí ===
Do týchto kategórií patria konkrétne káble:
Internet je v podstate decentralizovaná sieť, ktorá vznikla spojením mnohých menších, nezávislých sietí. Tento prístup zaručuje vysokú odolnosť a flexibilitu celej infraštruktúry.
[[Súbor:UTP kábel.svg|alt=U/UTP kábel|vľavo|náhľad|241x241bod|UTP kábel.]]


=== Viacvrstvová architektúra ===
===== UTP káble =====
Pre pochopenie fungovania internetu je kľúčové ovládať modely, ako je TCP/IP referenčný model alebo OSI model, ktoré rozdeľujú komunikáciu do niekoľkých vrstiev – od fyzickej vrstvy (prenášanie signálov) až po aplikačnú vrstvu (koncové aplikácie).
{{Pojem|obsah=U/UTP kábel}}UTP káble (značené aj ako <u>U</u>/UTP, prvé písmeno <u>U</u> znamená ''unshielded'') '''neobsahujú tienidlo''' (nie sú chránené). Sú vhodné pre väčšinu LAN inštalácií v komerčných prostrediach a dátových centrách so šírkou paśma do 10 Gb/s.


* '''Fyzická vrstva''' – prenos surových dát cez rôzne médiá (káble, optické vlákna, bezdrôtové signály);
Ich spájkovanie je jednoduchšie, pretože nemusíme brať ohľad na tienidlo, ktoré sa tam nenachádza. Vo všeobecnosti sú teda aj o niečo lacnejšie.{{Pojem|obsah=F/UPT kábel}}
* '''Linková a sieťová vrstva''' – zabezpečujú správne smerovanie a adresovanie paketov pomocou IP adries a smerovacích protokolov;
* '''Transportná vrstva''' – zaručuje spoľahlivý prenos dát medzi koncovými bodmi (napr. cez protokoly TCP alebo UDP);
* '''Aplikačná vrstva''' – poskytuje služby ako web, e-mail, FTP a ďalšie;


=== Decentralizácia a robustnosť ===
===== FTP káble =====
Vďaka svojej decentralizovanej štruktúre je internet schopný odolávať zlyhaniam častí systému – ak jeden segment zlyhá, komunikácia môže byť presmerovaná inou cestou.
[[Súbor:FTP kábel.svg|alt=FTP kábel|náhľad|294x294bod|FTP/STP kábel.]]
FTP káble (formálne značené ako <u>F</u>/UTP; <u>F</u> = ''foil'') sú UTP káble, ktoré sú celé '''chránené''' tenkou vrstvou ľahkého hliníkového materiálu.


== Služby počítačových sietí ==
So 100&nbsp;% pokrytím FTP káble dobre odolávajú vysokofrekvenčnému šumu. Sú preto ideálne pre priemyselné a zdravotnícke prostredia. Často sa používajú aj v kritických a životu-ohrozujúcich situáciách, kde skreslenie signálu v dôsledku šumu nie je prípustné.


=== Komunikačné služby ===
===== STP káble =====
{{Pojem|obsah=STP kábel}}STP káble majú (podobne ako FTP káble) tienenie, ktoré nie je hliníkové, ale je tvorené z pletenej kovovej mriežky malých medených alebo cínových prameňov (to predstavuje prvé písmeno <u>S</u> = ''screen shielding'').


* '''E-mail''' – umožňuje výmenu elektronickej pošty medzi používateľmi;
Takáto konštrukcia dodáva tomuto typu káblov lepšiu mechanickú výdrž, ale neposkytuje 100 % pokrytie. Káble STP dosahujú najlepšie výsledky v nízkofrekvenčných použitiach, napríklad pri rýchlostiach do 1000 Mb/s. Nejedná sa o bežne používaný typ tieneného kábla, ale ponúka ochranu pred nízkofrekvenčným šumom v prostrediach vyžadujúcich pevné a flexibilné káble (napríklad, v elektrických obvodoch, domácich spotrebičoch, elektrárňach, železničných systémoch...).{{Pojem|obsah=STP <i>shielded</i> kábel}}
* '''Instant Messaging''' a '''VoIP''' – komunikácia v reálnom čase, ktorá zahrňuje textové správy aj hlasové hovory;


=== Prenos dát a zdrojov ===
===== STP ''shielded'' káble =====
[[Súbor:STP shielded kábel.svg|alt=STP shielded kábel|vľavo|náhľad|294x294bod|STP shielded kábel.]]
STP ''shielded'' káble, formálne označované aj ako S/FTP káble, majú pletené (''screen'') tienenie okolo všetkých štyroch párov, pričom každý je obklopený hliníkovým (''foil'') tienením. Vďaka celkovému aj individuálnemu tieneniu párov sa káble S/FTP považujú za plne tienené a poskytujú maximálnu ochranu pred nízkofrekvenčným aj vysokofrekvenčným šumom.


* '''FTP (File Transfer Protocol)''' – umožňuje prenos súborov medzi servermi a klientmi;
Konštrukcia káblov S/FTP ich robí drahšími a časovo náročnejšími na spájkovanie kvôli množstvu kovu, ktorý je potrebné odstrániť. Káble S/FTP sa používajú predovšetkým v náročnejších priemyselných prostrediach.
* '''HTTP/HTTPS''' – základ pre prístup k webovým stránkam a aplikáciám;


=== Ďalšie služby ===
==== Optické vlákno ====
{{Pojem|obsah=optické vlákno}}Tento kábel (anglicky ''fiber-optic cable'') obsahuje optické vlákno, ktoré dokáže prenášať svetlo (namiesto elektrického prúdu). Toto vlákno je obalené vo vrstvách plastu a zapuzdrené v ochrannej tube. Optické vlákna pracujú na fyzikálnom princípe '''totálnej reflexie svetelného lúča'''.


* '''DNS (Domain Name System)''' – systém, ktorý prekladá názvy domén (napr. [https://www.priklad.sk www.priklad.sk]) na IP adresy, čo umožňuje ľahký prístup k serverom;
=== Sieťová topológia ===
* '''Cloudové služby a vzdialený prístup''' – umožňujú používateľom pracovať s dátami uloženými na vzdialených serveroch;
{{Pojem|obsah=jednoduchá sieť}}Ak máme definované káble a spôsoby prenášania dát, môžeme konečne medzi sebou začať prepájať nejaké zariadenia. Najjednoduchšia sieť medzi sebou prepája iba dve zariadenia:
{{Téma|Oblast=Kategória:Počítačové siete|Poradie=10}}
[[Súbor:Jednoduchá počítačová sieť.svg|alt=Jednoduchá počítačová sieť|stred|náhľad|450x450bod|Jednoduchá počítačová sieť.]]
Schéma vyššie sa formálne nazýva '''sieťová topológia'''. Táto konkrétna sieť s dvomi zariadeniami medzi sebou dokáže posielať údaje aj bez adresovania (tieto zariadenia teoreticky nemusia mať pridelené identifikátory). Inými slovami: vieme, že ak idú informácie von, tak ich posielame tomu druhému. Naopak, ak dáta prijímame, tak sú to informácie od toho druhého. Neexistuje žiadny tretí hostiteľ ktorý by nám vedel niečo poslať, vieme že odosielateľom alebo príjemcom je ten druhý.{{Pojem|obsah=štandardné schémy fyzických topológií}}Akonáhle by sme ale do siete pridali jedno alebo viacej zariadení, museli by sme hostiteľov medzi sebou aj zoznámiť – prideliť im nejakú adresu, inak by sa nevedelo, komu je nejaká správa určená.
 
V zásade existuje 5 štandardných zapojení fyzických topológií:
 
=== Zbernicová topológia ===
{{Pojem|obsah=zbernicová topológia}}[[Súbor:Zbernicová topológia.svg|alt=Zbernicová topológia|370x370bod]]
 
=== Kruhová topológia ===
{{Pojem|obsah=kruhová topológia}}[[Súbor:Kruhová topológia.svg|alt=Kruhová topológia|402x402bod]]
 
=== Polygonálna topológia ===
{{Pojem|obsah=polygonálna topológia}}[[Súbor:Polygonálna topológia.svg|alt=Polygonálna topológia|403x403bod]]
 
=== Hviezdicová topológia ===
{{Pojem|obsah=hviezdicová topológia}}[[Súbor:Hviezdicová topológia.svg|alt=Hviezdicová topológia|403x403bod]]
 
== Protokol ==
{{Pojem|obsah=protokol}}Aby si zariadenia navzájom rozumeli, musia mať medzi sebou dohodnuté protokoly. '''Protokol''' definuje formát a poradie správ ktoré sa odosielajú a prijímajú medzi sieťovými entitami, a akcie ktoré sa majú vykonať pri prenose a potvrdení správ<ref>J. F. Kurose, K. W. Ross; ''Computer Networking: A Top-Down Approach (8th edition)''; 2020 (http://gaia.cs.umass.edu/kurose_ross/ppt.php; voľný preklad do slovenčiny)</ref>.{{Pojem|obsah=typické internetové protokoly}}Medzi najznámejšie protokoly v sieťovej komunikácií patria napríklad: ''Hypertext Transfer Protocol (HTTP)'', ''Simple Mail Transfer Protocol (SMTP)'', ''File Transfer Protocol (FTP)'', ''Transmission Control Protocol (TCP)'', ''Internet Protocol verzia 4 a 6 (IPv4,'' ''IPv6)'', ''Ethernet'', ''Wi-Fi'' a mnohé iné.
 
Tieto protokoly sa môžu organizovať do dvoch konvenčných, referenčných modelov (vrstiev):
 
* OSI model;
* TCP/IP referenčný model;
 
== OSI Model ==
{{Pojem|obsah=OSI model}}
[[Súbor:Osi-model-sk.png|alt=Referenčný model OSI|náhľad|Referenčný model OSI, ktorým je možné opísať balík internetových protokolov.|327x327bod]]
''Open Systems Interconnection'' (OSI) model funkčne rozdeľuje sieťové protokoly do 7 vrstiev. Každá vrstva má vlastnosť, že používa funkcie vrstiev pod ňou (je závislá na podradených vrstvách):
 
# '''Aplikačná vrstva''' – sieťové procesy aplikácií, každý typ aplikácie má svoj vlastný sieťový protokol ktorému rozumie (webové prehliadače používajú HTTP, manažéri súborov používajú FTP, a tak ďalej...);
# '''Prezentačná''' '''vrstva''' – reprezentácia dát a kryptografia (šifrovanie);
# '''Relačná vrstva''' – predstavuje komunikáciu medzi strojmi;
# '''Transportná vrstva''' – spoľahlivosť siete, end-to-end spojenia (TCP, UDP, RTP...);
# '''Sieťová vrstva''' – určovanie cesty paketov a logické adresovanie pomocou internetového protokolu (IP adries);
# '''Spojová vrstva''' – fyzické adresovanie (napríklad: MAC adresa);
# '''Fyzická vrstva''' – predstavuje fyzické médiá (káble, binárne prenosy, atď...);
OSI model vznikol ešte v skoršej fáze vývoja počítačových sietí, a popisuje takzvaný ''[https://simple.wikipedia.org/wiki/Protocol_stack protocol stack]''.
 
=== TCP/IP Model ===
{{Pojem|obsah=TCP/IP model, vrstvy v TCP/IP modeli}}Ako sa [[Úvod do počítačových sietí#Internet|Internet]] vyvíjal, dospelo sa k presnejšiemu modelu ktorý sa nazýva ''TCP/IP Model''. Jeho analógiou je pôvodný [[Úvod do počítačových sietí#OSI Model|OSI Model]], avšak TCP/IP je model ktorý sa používa v praxi.
 
TCP/IP model obsahuje tieto vrstvy:
 
# '''Aplikačná vrstva''' – predstavuje koncové aplikácie, ktoré využívajú transportnú vrstvu, každá aplikácia si definuje svoj vlastný protokol ktorému rozumie (napríklad: webové prehliadače používajú HTTP, pre prenos súborov sa používa FTP...);
# '''Transportná vrstva''' – rieši spoľahlivosť siete – aby prišli pakety v správnom poradí (napríklad: TCP, UDP, RTP...);
# '''Sieťová vrstva''' – rieši problém transportu paketov v rámci jednej siete (IPv4 a IPv6);
# '''Linková vrstva''' – špecifikuje spôsob prenosu paketov (napríklad: Ethernet, Token Ring);
# '''Fyzická vrstva''' – predstavuje fyzické médiá (drôty, optické káble...);
V nasledujúcich témach si popíšeme jednotlivé vrstvy [[Úvod do počítačových sietí#OSI Model|OSI Modelu]], od najspodnejšej vrstvy po najvrchnejšiu.{{Téma|Oblast=Kategória:Počítačové siete|Poradie=10}}
 
== Referencie ==
<references />
{{PojemConfig
| nadradene_cislo = 1
}}
[[Kategória:Počítačové siete]]
[[Kategória:Počítačové siete]]

Verzia z 06:23, 10. máj 2025

História, Internet a všeobecná štruktúra Internetu, základné informácie o počítačových sieťach.


História počítačových sietí

V roku 1957 vypustil Sovietsky zväz do vesmíru satelit Sputnik 1. Bola to prvá umelá družica Zeme, ktorá odštartovala kozmickú éru ľudstva, a zároveň aj "vesmírne preteky" medzi USA a Sovietskym zväzom.

USA vedeli, že je potrebné vytvoriť decentralizovanú komunikačnú sieť ktorá umožňuje ovládať vojenské objekty na diaľku, aj v prípade ak by bola časť siete zničená (napríklad, v prípade jadrového útoku). Jednou z najväčších výziev bolo zabezpečiť to, že správa sa vždy dostane k adresátovi čo najspoľahlivejšie – ak vypadne zo spojenia jedna podsieť, správa by sa nemala stratiť a mala by byť doručená aj napriek tomu. U.S. Air Force poverili Paula Barana, aby vypracoval štúdiu na to, ako zabezpečiť spoľahlivú kontrolu nad jadrovými zbraňami aj v prípade, ak by časť siete bola zničená[1]. Nakoniec výskumníci dospeli k záveru, že je potrebná sieť s takzvaným "prepínaním paketov".

Prvou funkčnou sieťou ktorá používala takéto prepínanie paketov (packet-switched network) bola ARPANET – predchodca dnešného Internetu. Prvý uzol tejto siete vznikol 30. septembra 1969, postupne bol doplnení o ďalšie uzly a siete.

Internet

S príchodom telekomunikačných zariadení do stále viac a viac domácností sa postupne začali klásť nároky aj na počítačové siete. Vznikla potreba viesť informácie na dlhšie vzdialenosti, aj naprieč niekoľkými kontinentmi.

Vojak amerického námorníctva 2. triedy Christopher Farmer inštaluje oceľové pancierovanie okolo podmorského kábla, 30 metrov pod vodou
Vojak amerického námorníctva 2. triedy Christopher Farmer inštaluje oceľové pancierovanie okolo podmorského kábla, 30 metrov pod vodou. Takéto káble sú dôležité pre správne fungovanie Internetu, zabezpečujú prenos údajov naprieč kontinentami.

Internet je najrozsiahlejšou sieťou na svete – spája milióny menších sietí naprieč poskytovateľmi internetového pripojenia (Internet Service Provider – ISP) a umožňuje globálnu komunikáciu medzi elektronickými zariadeniami.

Tieto podsiete obsahujú ďalšie pripojené zariadenia, ktoré sa nazývajú hostitelia (hosts). Niektoré z týchto zariadení môžu poskytovať služby prostredníctvom aplikácií, ktoré sa nachádzajú "na okraji siete" (network edge) – môže sa jednať napríklad o rôzne proxy služby, ochrany proti DoS (Denial-of-Service) útokom, siete pre doručovanie obsahu (CDN – Content-Delivery Network) a podobne. Takéto služby poskytujú prevádzkovatelia internetového pripojenia, alebo veľké spoločnosti ako Amazon, Google, Cloudflare, a podobne. Ďalším príkladom aplikácií na Internete je v podstate akákoľvek internetová stránka (sledovanie videí, internetové vyhľadávače, a mnohé iné).

Hostitelia medzi sebou komunikujú prostredníctvom dátových komunikačných liniek – sú to fyzické média, po ktorých putujú dáta (môžu to byť optické, medené a koaxiálne káble, rádiové veže, satelity...).

Šírka pásma týchto médií sa v angličtine nazýva bandwidth – je to maximálna veľkosť dát, ktorú môže sieť zvládnuť preniesť v danom momente. Predstavme si napríklad, že bandwidth je ako diaľnica, po ktorej idú autá (dáta) – čím je diaľnica širšia (máme k dispozícií väčší bandwidth), tým viac áut po nej môže súčasne jazdiť. Šírka pásma sa bežne uvádza v kilobitoch, megabitoch alebo gigabitoch za sekundu.

Prenosová rýchlosť siete predstavuje to, ako rýchlo sa autá (dáta) po diaľnici (kábli) pohybujú. Táto rýchlosť je viac-menej definovaná fyzikálnymi zákonmi (to jest, prenos po optickom kábli je rýchlejší ako prenos pomocou rádiových vĺn). Vo všeobecnosti ale platí, že čím väčší máme bandwidth, tým je vyššia aj prenosová rýchlosť (pretože nám umožní v daný moment v sieti prenášať viacej dát súčasne, čo vlastne vytvára ilúziu akoby dáta putovali rýchlejšie).

Preseknutý koaxiálny kábel ktorý zobrazuje jeho vnútornú kompozíciu
Koaxiálny kábel, ktorý sa používa pre prenos video signálov, napríklad v satelitných televíziách.
Kábel s optickým vláknom, s pravítkom pre porovnanie mierky, preseknutý pre zobrazenie jeho vnútornej kompozície
Kábel s optickým vláknom. Podobné káble sa používajú pre prenos dát pod zemou na dlhšie vzdialenosti.

V súčasnosti je k internetu pripojené prakticky skoro každé elektronické zariadenie. Samozrejmosťou sú notebooky a smartfóny, ale nesmieme zabudnúť ani na iné spotrebiče – práčky, smart-home zariadenia, elektronické kolobežky, autá, hlasový asistenti, bezpečnostné kamery...

Počítačové siete

Poďme od začiatku. Počítačová sieť je akákoľvek skupina navzájom prepojených výpočtových zariadení, ktoré medzi sebou môžu odosielať a prijímať údaje. Výpočtové zariadenia nie sú iba počítače – môžu to byť aj senzory (meteorologická stanica), tablety, smartfóny, televízie, inteligentné (automatizované) domácnosti a podobne...[2]

Spôsoby prenosu dát

Všetky dáta zdieľané a používané výpočtovou technikou sú reprezentované binárne – pomocou logických jednotiek a núl (môžme ich chápať aj ako pravdivostné hodnoty: true alebo false). Celý Internet je na najnižšej úrovni v podstate iba morom jednotiek a núl. V sieti sa snažíme aby bol tento prenos čo najrýchlejší a najlacnejší. Máme viacero možností z ktorých si môžeme vybrať:

Krútená dvojlinka (twisted pair) vodič

Pevné linky pôvodne používali medené vodiče. Keďže pre ne už existovala architektúra, prvý Internet použil túto technológiu znovu a zostala s nami až dodnes.

Krútenú dvojlinku (anglicky "twisted pair") možno poznáme aj pod označením "Ethernet kábel". Je to väčšinou kábel, ktorý smeruje z routera do počítača. Napríklad, krútená dvojlinka CAT5, ktorá sa používa v počítačových sieťach, vyzerá nejako takto:

CAT5 kábel
CAT5 kábel.

Ak by sme kábel prerezali a pozreli sa dnu, uvideli by sme 4 páry skrútených medených drôtov (preto sa to nazýva "krútená dvojlinka"). Spolu teda obsahuje 8 medených drôtov, čo je dostatok pre prenos 1 bajtu (8 bitov).

Z hľadiska vnútornej kompozície sa tieto káble delia ešte na 2 podkategórie[3]:

  • chránené (shielded) krútené dvojlinky – tienidlo poskytuje ochranu proti elektromagnetickému šumu, teplu a ostatným rušivým javom ktoré by mohli skresliť informáciu prenášanú vo vodiči. Keďže tienenie je vodivý kovový komponent, musí byť správne uzemnené. Neuzemnené tienenie môže indukovať napätie, ktoré degraduje vlastnosti kábla;
  • nechránené (unshielded) krútené dvojlinky – neposkytujú ochranu pred nežiadúcimi vonkajšími vplyvmi;

Do týchto kategórií patria konkrétne káble:

U/UTP kábel
UTP kábel.
UTP káble

UTP káble (značené aj ako U/UTP, prvé písmeno U znamená unshielded) neobsahujú tienidlo (nie sú chránené). Sú vhodné pre väčšinu LAN inštalácií v komerčných prostrediach a dátových centrách so šírkou paśma do 10 Gb/s.

Ich spájkovanie je jednoduchšie, pretože nemusíme brať ohľad na tienidlo, ktoré sa tam nenachádza. Vo všeobecnosti sú teda aj o niečo lacnejšie.


FTP káble
FTP kábel
FTP/STP kábel.

FTP káble (formálne značené ako F/UTP; F = foil) sú UTP káble, ktoré sú celé chránené tenkou vrstvou ľahkého hliníkového materiálu.

So 100 % pokrytím FTP káble dobre odolávajú vysokofrekvenčnému šumu. Sú preto ideálne pre priemyselné a zdravotnícke prostredia. Často sa používajú aj v kritických a životu-ohrozujúcich situáciách, kde skreslenie signálu v dôsledku šumu nie je prípustné.

STP káble

STP káble majú (podobne ako FTP káble) tienenie, ktoré nie je hliníkové, ale je tvorené z pletenej kovovej mriežky malých medených alebo cínových prameňov (to predstavuje prvé písmeno S = screen shielding).

Takáto konštrukcia dodáva tomuto typu káblov lepšiu mechanickú výdrž, ale neposkytuje 100 % pokrytie. Káble STP dosahujú najlepšie výsledky v nízkofrekvenčných použitiach, napríklad pri rýchlostiach do 1000 Mb/s. Nejedná sa o bežne používaný typ tieneného kábla, ale ponúka ochranu pred nízkofrekvenčným šumom v prostrediach vyžadujúcich pevné a flexibilné káble (napríklad, v elektrických obvodoch, domácich spotrebičoch, elektrárňach, železničných systémoch...).


STP shielded káble
STP shielded kábel
STP shielded kábel.

STP shielded káble, formálne označované aj ako S/FTP káble, majú pletené (screen) tienenie okolo všetkých štyroch párov, pričom každý je obklopený hliníkovým (foil) tienením. Vďaka celkovému aj individuálnemu tieneniu párov sa káble S/FTP považujú za plne tienené a poskytujú maximálnu ochranu pred nízkofrekvenčným aj vysokofrekvenčným šumom.

Konštrukcia káblov S/FTP ich robí drahšími a časovo náročnejšími na spájkovanie kvôli množstvu kovu, ktorý je potrebné odstrániť. Káble S/FTP sa používajú predovšetkým v náročnejších priemyselných prostrediach.

Optické vlákno

Tento kábel (anglicky fiber-optic cable) obsahuje optické vlákno, ktoré dokáže prenášať svetlo (namiesto elektrického prúdu). Toto vlákno je obalené vo vrstvách plastu a zapuzdrené v ochrannej tube. Optické vlákna pracujú na fyzikálnom princípe totálnej reflexie svetelného lúča.

Sieťová topológia

Ak máme definované káble a spôsoby prenášania dát, môžeme konečne medzi sebou začať prepájať nejaké zariadenia. Najjednoduchšia sieť medzi sebou prepája iba dve zariadenia:

Jednoduchá počítačová sieť
Jednoduchá počítačová sieť.

Schéma vyššie sa formálne nazýva sieťová topológia. Táto konkrétna sieť s dvomi zariadeniami medzi sebou dokáže posielať údaje aj bez adresovania (tieto zariadenia teoreticky nemusia mať pridelené identifikátory). Inými slovami: vieme, že ak idú informácie von, tak ich posielame tomu druhému. Naopak, ak dáta prijímame, tak sú to informácie od toho druhého. Neexistuje žiadny tretí hostiteľ ktorý by nám vedel niečo poslať, vieme že odosielateľom alebo príjemcom je ten druhý.

Akonáhle by sme ale do siete pridali jedno alebo viacej zariadení, museli by sme hostiteľov medzi sebou aj zoznámiť – prideliť im nejakú adresu, inak by sa nevedelo, komu je nejaká správa určená.

V zásade existuje 5 štandardných zapojení fyzických topológií:

Zbernicová topológia

Zbernicová topológia

Kruhová topológia

Kruhová topológia

Polygonálna topológia

Polygonálna topológia

Hviezdicová topológia

Hviezdicová topológia

Protokol

Aby si zariadenia navzájom rozumeli, musia mať medzi sebou dohodnuté protokoly. Protokol definuje formát a poradie správ ktoré sa odosielajú a prijímajú medzi sieťovými entitami, a akcie ktoré sa majú vykonať pri prenose a potvrdení správ[4].

Medzi najznámejšie protokoly v sieťovej komunikácií patria napríklad: Hypertext Transfer Protocol (HTTP), Simple Mail Transfer Protocol (SMTP), File Transfer Protocol (FTP), Transmission Control Protocol (TCP), Internet Protocol verzia 4 a 6 (IPv4, IPv6), Ethernet, Wi-Fi a mnohé iné.

Tieto protokoly sa môžu organizovať do dvoch konvenčných, referenčných modelov (vrstiev):

  • OSI model;
  • TCP/IP referenčný model;

OSI Model

Referenčný model OSI
Referenčný model OSI, ktorým je možné opísať balík internetových protokolov.

Open Systems Interconnection (OSI) model funkčne rozdeľuje sieťové protokoly do 7 vrstiev. Každá vrstva má vlastnosť, že používa funkcie vrstiev pod ňou (je závislá na podradených vrstvách):

  1. Aplikačná vrstva – sieťové procesy aplikácií, každý typ aplikácie má svoj vlastný sieťový protokol ktorému rozumie (webové prehliadače používajú HTTP, manažéri súborov používajú FTP, a tak ďalej...);
  2. Prezentačná vrstva – reprezentácia dát a kryptografia (šifrovanie);
  3. Relačná vrstva – predstavuje komunikáciu medzi strojmi;
  4. Transportná vrstva – spoľahlivosť siete, end-to-end spojenia (TCP, UDP, RTP...);
  5. Sieťová vrstva – určovanie cesty paketov a logické adresovanie pomocou internetového protokolu (IP adries);
  6. Spojová vrstva – fyzické adresovanie (napríklad: MAC adresa);
  7. Fyzická vrstva – predstavuje fyzické médiá (káble, binárne prenosy, atď...);

OSI model vznikol ešte v skoršej fáze vývoja počítačových sietí, a popisuje takzvaný protocol stack.

TCP/IP Model

Ako sa Internet vyvíjal, dospelo sa k presnejšiemu modelu ktorý sa nazýva TCP/IP Model. Jeho analógiou je pôvodný OSI Model, avšak TCP/IP je model ktorý sa používa v praxi.

TCP/IP model obsahuje tieto vrstvy:

  1. Aplikačná vrstva – predstavuje koncové aplikácie, ktoré využívajú transportnú vrstvu, každá aplikácia si definuje svoj vlastný protokol ktorému rozumie (napríklad: webové prehliadače používajú HTTP, pre prenos súborov sa používa FTP...);
  2. Transportná vrstva – rieši spoľahlivosť siete – aby prišli pakety v správnom poradí (napríklad: TCP, UDP, RTP...);
  3. Sieťová vrstva – rieši problém transportu paketov v rámci jednej siete (IPv4 a IPv6);
  4. Linková vrstva – špecifikuje spôsob prenosu paketov (napríklad: Ethernet, Token Ring);
  5. Fyzická vrstva – predstavuje fyzické médiá (drôty, optické káble...);

V nasledujúcich témach si popíšeme jednotlivé vrstvy OSI Modelu, od najspodnejšej vrstvy po najvrchnejšiu.

Referencie

  1. P. Švec, J. Reichel, P. Kuna; Princípy počítačových sietí (UKF, 2020)
  2. Khan Academy; Computers and the Internet (odporúčané; khanacademy.org)
  3. Cables Plus USA; The Difference Between UTP, FTP, STP, and S/FTP Cabling; (26 júna 2023; cablesplususa.com)
  4. J. F. Kurose, K. W. Ross; Computer Networking: A Top-Down Approach (8th edition); 2020 (http://gaia.cs.umass.edu/kurose_ross/ppt.php; voľný preklad do slovenčiny)